Ki ne szeretné az ajakbalzsamokat? Jó illatuk van, hidratálnak, gyakran még teltebbé és ránctalanná is varázsolják tőle az ajkainkat. De mint minden jó dolgot, ezt is túlzásba lehet vinni. Milyen hatásai vannak az ajakápoló függőségnek?
Hogyan működnek az ajakbalzsamok?
Ezek a közkedvelt termékek egy védőréteget képeznek az ajkakon, ami segít a hidratálás megőrzésében, azaz bőrön belül tartja a nedvességet. Ezáltal nem szárad ki a bőr. Ezenkívül segít a leégés megelőzésében is, hiszen gyakran ezek a termékek tartalmaznak SPF-et is. Ez mind nagyon szépen hangzik, de ha hozzászoktatjuk az ajkaink érzékeny bőrét arra, hogy egy külső hatás által mindig hidratáltak lesznek, akkor elveszítik a saját hidratáló képességüket.
És így alakul ki a függőség az ajakápolóktól.
Ezután nemcsak a külső hatások ellen nem tud majd védekezni, hanem ha másfajta kozmetikumot – rúzst, szájfényt – rákenünk, akkor még inkább száraz lesz.

Hogyan válunk függővé?
Ez leginkább akkor fordul elő, ha túlzásba visszük az ajakápoló használatát. A téli hidegben szükségünk van egy kis extra védelemre, de tudnunk kell a határainkat. Ha minden egyes nap többször is kenjünk az ajkainkat, ráadásul egy vastag réteggel, akkor nagy az esélye, hogy kialakul a függőség.
Milyen ajakbalzsamot válasszunk?
Nem minden ajakápoló ugyanolyan, nem mindegyik fogja jobban kiszárítani az ajkainkat, amikor nem használjuk. Ne adjuk fel a használatát teljesen!
Nézzük meg a hatóanyagokat
Általánosságban véve elmondható, hogy az ápoló olajokkal ellátott termékekkel nem lőhetünk mellé. De ugyanez igaz a keramidokra, természetes növényi vajakra is. A sheavaj és a kókuszolaj különösen gazdag hidratáló növényi vajak! Ha pedig van benne valamilyen hidratáló összetevő, mint például hialuronsav vagy E-vitamin, akkor nyert ügyünk van.
Az INCI-listán találhatunk egy olyan összetevőt is, hogy “petrolátum”, ami a paraffin vagy a vazelin másik elnevezése. Ez egy olyan összetevő, ami védőréteget képez a bőrön, viszont a nem eléggé finomított változata karcinogén.
Az ajkainkra nem kenhetünk rendes napvédő krémet, hiszen az csak külsőleges használatra ajánlott. De valahogyan csak védenünk kell a szánkat a nap káros sugaraitól! Erre remek megoldás az olyan ajakbalzsam, ami SPF-et is tartalmaz.
Figyelembe kell venni az esetleges allergiákat is. Annak ellenére, hogy a természetes összetevők, hát…természetesek, nem mindenkinek ajánlott a méhviasz vagy a lanolin hatóanyagok. A valamilyen illatanyaggal, mint például a kámforral, eukaliptusszal, fahéjjal, mentával, citrussal ellátott termékek sem nyerőek az érzékeny bőrűeknek.

Nem kell kidobnunk az ajakápolónkat, ha nem szeretnénk az ajakápoló függők közé tartozni. Elég ha nem visszük túlzásba a használatát és meggondoljuk milyen összetevőkkel ellátott terméket választunk.
Ha jól hidratált, telt ajkakra vágysz, keresd nálam a Maria Galland ajakbalzsamát, ami kisimítja a ráncokat és csodás szájat varázsol!