Madarat tolláról, az ember bőrét pedig az általa használt kozmetikumok hatóanyagairól? Nem igazi mondás, de sok igazságot tartalmaz. (Természetesen a bőrünk állapota ettől több részlettől függ!) A krémekben található “drogok” – ahogy a kozmetikusi szakmában hívják a termékek összetevőit – nagyban befolyásolják a bőrünk kinézetét. Te tudod mit kensz az arcodra, vagyis tudod mi az az INCI-lista?

Mindent az INCI-listáról

A legtöbb ember csak akkor fedezi fel, hogy hatóanyagok léteznek, amikor unalmában egy sampon flakonját olvasgatja. Rosszabb esetben valamilyen problémára kell odafigyelnie és végigböngészi a doboz hátoldalán lévő listát.

Mit jelent az INCI? 

Angolul az ‘International Nomenclature of Cosmetic Ingredients’ rövidítése, ami magyarul annyit tesz: kozmetikai összetevők nemzetközi névjegyzéke. Ezeket minden esetben latinul, az adott ország nyelvén, esetleg angolul találhatjuk meg a csomagoláson. 

Persze, nem volt mindig kötelező feltüntetni a kozmetikumokban található kémiai anyagokat az EU-ban, csak a 2000-es évek eleje óta. De szerencsések vagyunk, hogy ez megtörtént! Ez a vásárló érdekeit szolgálja, hiszen ezzel a listával teljes képet kapunk róla, hogy mit kenünk az arcunkra. A szabályozások miatt ez pedig egységes, tehát minden országban ugyanolyan logika mentén listázzák a hatóanyagokat. 

Néhány tudnivaló a listáról

A sorrend számít: mindig azzal kezdődik a lista, ami a legnagyobb mennyiségben található a termékben. Ez sok esetben a víz, azaz ‘aqua’ latinul. Ezután, körülbelül a 6.-7. helyig bezárólag olvashatjuk a termék legfontosabb összetevőit. Ezekre kell odafigyelni. Még egy fontos infó: az 1% alatti koncentrációjú termékeknek nem kell sorrendben lennie. 

Nem minden összetevő értelmezhető az átlag vásárlónak. Például:

Miért fontos az INCI-lista?

Logikusnak hangzik, ha kimondjuk: egyes összetevők segítik a bőrünket, mások pedig rontják. Előfordulhat az is, hogy egy hasznosnak tűnő hatóanyag valójában nem olyan hatást fejt ki a bőrünkben, ami jót tesz nekünk. Például a glicerin köztudottan nagyhatású, bőrazonos hidratáló “drog”, de túlzott használata pont az ellenkezőjét válthatja ki.

Ha már van fennálló bőrproblémánk (érzékeny bőr, pattanások, szárazság…), fontos, hogy tudatosan válasszuk meg az bőrápolási rutinunkat. Az INCI-lista segít kideríteni melyek azok az összetevők, amelyek segítenek a problémamegoldásban, és melyek azok amelyek nem. Többek közt: érzékeny bőr esetén érdemes kerülni az illatanyagokat (fentebb már említettük a hatóanyag pontos nevét); pattanásos bőr esetén a túlzottan zsíros, lezáró anyagok, mint például a kókuszolaj.

Azoknak is hasznos lehet átnézni a kozmetikumai INCI-listáját, akik negatív változást tapasztalnak a bőrükben és nem tudják miért. Talán az új krém, amit nemrég kezdtél el használni tartalmaz valamit, ami negatív kölcsönhatásba lépett a bőrrel? Esetleg egy régóta használt terméket elégelt meg a bőrünk? Kis utánaolvasással könnyen kideríthető. (Nemsokára több szó is esik az összetevőkről!)

És ott vannak még azok az összetevők, amik egyenesen károsak, mégis előfordulnak még termékekben, ilyen a a formaldehid, ami rákkeltő hatású lehet.

Segítségre van szükséged?

Ha elveszve érzed magad a latin szavak sűrűjében, és segítségre van szükséged személyre szabott bőrápolásban, esetleg nem is tudod milyen a bőrtípusod, keress bátran, szívesen segítek!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *