Nemcsak az évek múlása, hanem a mindennapi feszültség is öregíti a bőrt. És minél több és hosszabban tartó a stressz az életünkben, annál inkább. Biztos láttunk már olyat, hogy barátnőnk 3 évig tartó nehéz válása után 10 évvel idősebbnek néz ki – amit persze nincs szívünk megmondani neki… Nos ez a stressz bőrre gyakorolt hatásának tudható be. Persze, könnyű azt mondani, hogy ne idegeskedjünk, de ez elkerülhetetlen része az életünknek. Viszont, ha megértjük mi okozza ezt, felvehetjük a harcot a stressz hatásaival.
Mi történik a testünkben, amikor stresszelünk?
A hormonokról főként a ciklusunk és terhesség kapcsán hallhattunk, de az egész életünket ezek a kémiai vegyületek alakítják és gyakran irányítják. Amikor valamilyen stresszt okozó történéssel nézünk szembe, a szervezetünk a kortizol nevű hormont termeli. Ez a hormon a felelős leginkább a bőrünk egyensúlyának felbomlásáért. A faggyúmirigy olajtermelését is befolyásolja, ami gyulladást, pirosságot okoz, és elmélyíti a már meglévő problémákat, mint például a rozácea, az ekcéma tüneteit.

Hogyan öregít a stressz?
Amikor a testünkben magas a kortizol szint, a hormon elkezdi lebontani a kollagént és elasztint a bőrben. Normál esetben ezek a fehérjék az építőkövei a szép és ruganyos bőrnek, ezek adják a fiatalos, telt kinézetét az arcunknak. Nélkülük a bőr elkezd megereszkedni, megjelennek a finom ráncok, vagy elmélyülnek, amik már megvannak.
A stressz által megbomlik a bőr védekezési képessége is. Ez szárazságot, fakó, fáradt kinézetet eredményez, ugyanis a bőr nem képes megtartani a nedvességét és kevésbé képes védekezni a külső hatások ellen. Akinek a bőre egyébként is érzékeny, stresszes időszakokban számíthat arra, hogy ez még inkább felerősödik. Kiütések is megjelenhetnek a bőrön, és a pikkelysömör – a már fent említett rozácea és ekcéma mellett – is jobban szétterjedhet a bőrön.
Amikor idegesek vagyunk az arckifejezésünk is megváltozik. Összeráncoljuk a homlokunkat, lefelé görbül a szánk, feszül az állkapcsunk. Az izmok túlerőltetése és az emiatt létrejövő fejfájáson vagy migrénen kívül, a ráncaink is elmélyülnek ezeken a területeken.
Ezenkívül az idegesség kihat az alvásra is. 8-9 óra folyamatos alvás elengedhetetlen az egész szervezet optimális működéséhez, és ez leginkább látható a bőrön. A kevesebb pihenéssel töltött idő miatt kevésbé tud regenerálódni a bőr. Ez jelentkezhet sötét karikák formájában, ami a rugalmasság csökkenése miatt jelentkezhet. Arról nem is beszélve, hogy fáradtan kevesebb energiánk van a bőrápolásra, valamint többet is dörzsöljük az irritált száraz bőrünket.

Mit tehetünk a stressz hatásai ellen?
- Fontos, hogy a feszültséget eltávolítsuk a szervezetünkből. Ennek csak egyetlen módja van: a test megmozgatása. Legyen az egy fél óra séta munka után, edzés, jóga, de akár 1-2 ugrálás is remekül működik – vagy bármi, amit szívesen csinálunk.
- Ha nincs lehetőségünk erre, egy pár mély lélegzet is csodákra képes, de egy szuper vezetett meditáció is kitisztíthatja az elménket – amit biztosan meghálál az arcbőrünk is.
- Egy szuper, akár általunk kivitelezett arcmasszázs csodákat tehet. Még a fejfájásunkon is segíthet!
- Semmiképpen ne dörzsöljük a szemünket, vakarjuk az amúgy is irritált arcunkat, helyette tegyük fel azt a szérumot, krémet és napvédőt. Már napi pár perc törődés is sokat számít a bőrnek.
A stressz okozta öregedése nem egy olyan probléma, amit önmagában kell kezelni, hanem holisztikusan, a teljes testet, életmódunkat figyelembe véve. Már 1-2 óra kikapcsolódás is rengeteget számít – ha szeretnél egy kis pihenést Debrecen szívében, kérj időpontot itt!