A téli hideg idő sokaknak okoz pirosodást, de vajon ez csak hűvös szelek miatt van, vagy más húzódik meg a háttérben? Milyen más tünetekre kell odafigyelnünk a tél beköszöntével, hogy megelőzzük a kellemetlenebb bőrproblémákat?

Mi okozhatja a bőrpírt?

1. Irritáló ételek, italok

Fűszeres ételek, alkohol, koffein… Ezek mind értágító hatásúak, és ha érzékenyebb a bőröd, akkor meg fog látszani rajta. 

Intő jel, ha alkoholfogyasztás után nemcsak erős bőrpír, de szapora pulzus, izzadás, és hányás is előfordul. Ez azt jelentheti, hogy a tested nem termeli az aldehid-dehidrogenáz nevű enzimet, és egy átmulatott éjszaka sokkal jobban megviselhet, mint egy átlag embert. Ilyenkor érdemes inkább alkoholmentes koktélokra váltani.

2. Túl gyakori bőrradír

Milyen jelei vannak? Ha a peeling alkalmazása után pirosság és viszketés jelentkezik, ami több mint 24 órán keresztül tart. Különösen oda kell figyelniük a száraz bőrűeknek, hiszen nekik hiányzik az az olajréteg, ami megóvja a bőrt a külső hatásoktól.

3. Gyógyszerek

Egyes hatóanyagok is kiválthatnak pirosságot az arcon. Ez különösen igaz a szteroid és a hidrokortizon tartalmú gyógyszerekre, de antibiotikumok is kiválthatnak negatív reakciót a bőrön. Ha bármilyen mellékhatás jelentkezik, azt beszéljük meg a kezelőorvossal.

4. Gyulladás

Piros foltok megjelenése a bőrön, gyakran dudorok, érzékenység vagy viszketés kíséretében – ezek jelezhetik egy gyulladás meglétét a szervezetben. Az okai lehetnek: allergia, bakteriális fertőzés, de akár stressz is.

5. Rossz minőségű kozmetikumok

Könnyű kiszúrni az okot ebben az esetben, hiszen az új krém használata után a bőrünk rögtön tiltakozik. Sajnos, nem minden kozmetikumot vizsgálnak be kellő alapossággal, így meg kell válogatnunk mely márkáknak visszük a bőrünket vásárra. Különösen az érzékeny bőrűeknek, kell odafigyelniük erre.

6. A retinol nem megfelelő használata

Ugyan az öregedés látható jelei elleni egyik legjobb ellenszer, de a retinol nem minden bőrtípusnak ajánlott. Az érzékeny bőrűek csakis gondos odafigyeléssel használhatják, fokozatosan hozzászoktatva a bőrüket a hatóanyaghoz, és az első negatív jel – pirosság, viszkető, égő bőr – után abba kell hagyni a használatát. A retinol fényérzékenységet is okoz, szóval a naptej használata kötelező.

7. Ekcéma

Ennél a bőrbetegségnél a pirossággal minden esetben együtt jár a viszketés is, és gyakran nem csak az arcon jelentkezik. Külső környezeti hatások (például a hideg, száraz idő), stressz, öröklött hajlam – ezek mind kiválthatják ezt a kellemetlen állapotot. De ha felismerjük a triggereket, hosszútávon könnyebben kezelhető ez az állapot.

8. Rozácea

Számos oka lehet a pirosodásnak, de a rozácea az egyik leggyakoribb. Könnyen elpirulsz, amikor stresszes vagy, meleged van, alkoholt iszol, vagy fűszeres ételt eszel? Az arcod közepén jelenik meg a pirosság, és az évek múltával egyre tovább megmarad? Nagy eséllyel hajlamod van rozáceára.

Fontos, hogy kontroll alatt tartsd ezt az állapotot – a bőrgyógyászod segítségével -, ugyanis pattanások megjelenését, a bőr megvastagodását, értágulatot, irritált, feldagadt bőrt, és akár szemirritációt is okozhat a rozácea.

Bármilyen mindennapinak is tűnik az arc pirossága, érdemes megvizsgálni közelebbről is az okokat. Különösen a hosszantartó, vagy vissza-visszatérő, más tünetekkel jelentkező bőrpír, amire figyelni kell. 

Érzékeny bőrödnek törődésre van szüksége? Jelentkezz be hozzám!

További tippekért kövess Instagramon vagy Facebookon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *