Szeretnél szép bőrt, és már nagyjából tudod mire van szükséged (ha nem, katt ide, hogy megtudd milyen a bőrtípusod), de szeretnél egy kicsit mélyebbre ásni az arcápolás rejtelmeibe? Jó helyen jársz!
Nemrég beszéltünk az INCI-listáról, már tudjuk miért fontos, hol keressük a csomagoláson, mit jelentenek az egyes idegen szavak. Most azt vizsgáljuk meg, hogy általánosságban mire érdemes figyelni, ha javítani (vagy legalábbis nem rontani…) akarjuk a bőrünk állapotát.
Milyen összetevőket kerüljünk?
A bőrünk a test legnagyobb szerve, ráadásul az elsődleges határt képezi a környezettel szemben. Ezért kiemelten fontos hogyan gondoskodunk róla. A bőr kiválóan tud “lélegezni”, befelé és kifelé is van némi átjárás rajta keresztül. Gondoljunk csak arra, ahogy az arcunk beszívja a krémet, és amikor melegünk van izzadunk.

Általánosságban véve
Ezek a komponensek allergiát válthatnak ki, egyéb módon irritálóak esetleg különösen veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre, rákot vagy egyéb elváltozást okozva. A kutatások még most is folynak a hatásuk pontos megismeréséért.
- Polietilén-glikol
Ez egy potenciális bőrirritáló anyag, ami testápolókban, krémekben lehet fellelhető, hidratáló összetevőként. Egy 2021-es alacsony számú résztvevővel végzett tanulmány alapján akkut érzékenységet válthat ki.
- Metil- és propil parabének
Ezek a tartósítószerként használt összetevők hormonális zavarokat okozhatnak, habár a kutatások vegyes eredményt mutatnak.
- Aluminium
Főleg dezodorokban, rúzsokban, szemfestékekben található meg az aluminium. Nincsen egyértelmű konszenzus arról, hogy karcinogén, azaz rákkeltő hatású-e vagy sem. Egyes tanulmányok azt állítják, hogy az aluminium mellrákot idézhet elő, mások pedig, hogy biztonságos, ugyanis nem tud felszívódni a bőrön keresztül.
- Formaldehid
Szappanokban, samponokban használatos tartósítószer, amely bőrirritációt és allergiát okozhat. A körömlakkok gőzei és a keratin hajsimító kezelések kipárolgásai lehetnek veszélyesek, de csak ha nagy mennyiségben belélegezzük őket. Az Amerikai Rákellenes Társaság szerint a piacon megtalálható samponokban található formaldehid mennyiség bőven a káros alatt van.
- Oxybenzon
Népszerű összetevő, amely a napvédőkben található meg. Az elmúlt pár évben kiderült, hogy hormonális problémákat és allergiát okozhat.

Különleges esetekben
Ha érzékeny bőröd van már biztosan tudod, hogy nem használhatsz bármit a boltok, drogériák polcairól. Ez mindenki számára mást jelent, mind az összetevők, mind a mennyiségük tekintetében. De van néhány, amely nagy százalékban felelős a pirosságért, feszülésért, viszketésért, és a bőrirritáció egyéb kellemetlen tüneteiért. Ezek a parabének, a mesterséges illatanyagok, a színezékek, és a különféle tartósítószerek.
Környezettudatosság és állatvédelem
Ugyan a saját és a családunk egészsége kiemelten fontos, de ártatlan állatok jólétére is jó, ha odafigyelünk. Ahhoz, hogy megfelelő kozmetikumokat kapjunk nincs szükség arra, hogy állatokon teszteljék. Ezt úgy tehetjük meg, ha olyan termékeket választunk, amelyeken fel van tüntetve, hogy “állatkísérletmentes” vagy “cruelty-free”.
Ezenkívül a környezetünket is óvhatjuk azzal, ha újrahasznosított forrásból származó csomagolással ellátott termékeket választunk.
Amit magunkra kenünk az előfordulhat, hogy valamilyen mennyiségben belekerülhet a szervezetünkbe, úgyhogy kiemelten fontos, hogy nagy óvatossággal válasszuk ki a kozmetikumainkat. Sok esetben a kutatások sem értenek egyet némelyik összetevővel kapcsolatban, ezért mindenki döntse el a saját belátása szerint, hogy milyen hatóanyagokat vagy termékeket zár ki az életéből.
Ha szeretnéd kényeztetni az érzékeny bőrödet, jelentkezz be hozzám egy kezelésre a Kaviczky termékei által!