Már az otthonunkban sem vagyunk biztonságban a fények romboló hatásától? Most már a telefonjaink, laptopjaink fényétől is szükséges védenünk a bőrünket?
Az köztudomású, hogy a napfény UVA és UVB sugárzása káros hatással lehet a bőrre, különböző fokú napégés, vagy akár bőrrák formájában. Azt gondolhatnánk, hogy a mesterséges fényekre ez biztosan nem vonatkozik, de az igazság egy kicsit bonyolultabb ennél.
A kék fényről általában
Mi is az a kék fény valójában?
Nemcsak a 90-es években népszerű rendőrségi műsort hívják így, hanem a 380-500 nm tartományba tartozó fényt is. Ez egyébként átfedésben van az UVA sugarak tartományával.
A fény spektrumába több más szín – piros, narancs, sárga, zöld, kék, indigó, lila; tehát a szivárvány színei – is beletartoznak, amelyek együttesen alkotják a nap fehér fényét. A különböző villanykörték és LED – ami a light-emitting diode angol kifejezés rövidítése – izzók is gyakran ilyen kékes színt bocsátanak ki, és az UV-sugarakhoz hasonlóan hatással lehetnek a bőrre.
De bármilyen meglepő, a legnagyobb kék fényt kibocsátó forrás a nap.

A kék fény hatásai
A rossz…
Kutatások azt bizonyították, hogy a kék fény a bőrsejtekben változást idézhet elő – zsugorodást vagy akár azok halálát is okozhatja. Ez a gyakorlatban az öregedés gyorsulását jelenti. A kutatás szerint, ez már egy óra kék fényben “fürdés” után is előfordulhat. Ezenkívül megnövekedett pigmentációt, sötétebb bőrű embereknél vörösséget és duzzanatokat is okozhat a kék fény.
Azt viszont fontos tudni, hogy ezek a tanulmányok in vitro jellegűek voltak, azaz csak petricsészében tenyésztett bőrsejteken vizsgálták a kék fény hatásait. Valós körülmények között, lehetséges, hogy a bőrsejtek máshogy viselkedtek volna. A bőrnek ugyanis több rétege van, ezek egyikében, az epidermiszben melanin termelődik. Ez pedig képes elnyelni a kék, zöld és vörös fényt.
Számít az is, hogy milyen sokáig vannak kitéve a bőr a fénynek. Ezt, aki égett már le napon, tapasztalhatta. Egy nagyképernyős TV fényerőssége sem hasonlítható a nap erejéhez. Ha 30 cm-re ülünk ettől a TV-től kb. 2000 órán keresztül, akkor is csak a nap sugárzásának 0,5%-ának tesszük ki magunkat. Ez pedig a távolság növekedésével egyre csökken – 60 cm-ről ez már csak 0,125%.
…és a jó.
Pozitív hatásai is vannak a fény ezen tartományának. Például az enyhe és közepes intenzitású pikkelysömör és a pattanásos bőr helyi kezeléseként hatékony lehet. De a bőrrák megelőzése is elősegíthető kék fényes kezeléssel. A bőrrák egyik daganatmegelőző állapota az aktinikus keratózis, egy bőrön található pikkelyes lézió. Főleg az arcon, fülön, ajkakon, kézen és egyéb területeken jelenhet meg, rákos sejteket tartalmazhatnak. A kék fény segítségével csökkenthetőek a rák előtti stádiumban lévő sejtek mennyisége, akár nagy bőrfelületeken is.

Védjük a bőrünket a képernyők fényétől?
Mivel a legnagyobb kék fény kibocsátója a nap, ezért a napvédő krémen – mint például a Maria Galland Uni’Perfect Fluidja, amit nálam is megvehetsz 😉 – kívül más kozmetikumot nem kell keresnünk a bőrünk maximális védelmére. A napfény okozta bőrrák sokkal nagyobb veszélyt jelent a bőrünkre, mint a képernyőink kék fénye a bőrünkre.