Az emberek – és nem csak nők! – mióta világ a világ szerették volna kihangsúlyozni az előnyös tulajdonságaikat és elrejteni a kevésbé szép vonásokat. Kezdve az egyiptomiaktól, az ókori görögökön át, szinte minden civilizációnak megvoltak a trükkjei erre. De az igazán hosszantartó hatású szépítés – magyarán a kozmetikai tetoválás – modern találmány, habár régebbről származik, mint gondolnánk.

Hogyan kezdődött?

Már több ezer évvel ezelőtt, egyiptomi múmiákon is találtak bőr alá befecskendezett tinta nyomait, de ehhez hasonló gyakorlat jellemző volt az aztékokra, majákra, inkákra is. A cél többnyire az volt, hogy a magasabb rangúak megkülönböztessék magukat a többiektől.

A modern tetoválást hajósok hozták be Európába, akik a polinéz őslakosoktól kaptak tetoválásokat. Majd a technikát átvéve, ők is saját kultúrát alakítottak ki a tetoválások körül. Akkoriban minden mintának megvolt a maga jelentése, például az kaphatott fecske tetoválást, aki megtett legalább 5000 tengeri mérföldet; a horgony az Atlanti óceán áthajózása után járt.

Forrás: Minnesota Marine Art Museum

Az első sminktetoválások

Azt hihetnénk, hogy a kozmetikai tetoválások csupán pár évtizedes gyakorlatnak számítanak, de ez nem így van – több mint 120 évvel ezelőtt készült az első. 

1902-ben, Londonban Sutherland MacDonald létrehozott egy technikát, ami által a hölgyek állandóan pirospozsgás arcuk lehetett. Ezt tökéletesítette az 1930-as években George Burchett, amerikai tetováló, aki növényi színezéket fecskendezett a hölgyek arcába, hogy egész évben egészséges színű lehessen a bőrük. Habár azt a vendégek nem tudták, hogy tetoválást kapnak.

A modern kozmetikai tetoválás

Miután kiment a divatból a pirospozsgás arc, értelmét vesztette ez a kozmetikai tetoválás. A 70-es években kezdték el használni ismét az emberek a tetoválásokat, de akkor is főleg a szemöldökre kiterjedő szőrvesztés, vagy egyéb orvosi probléma, például vitiligo (fehér foltok a bőrön) elfedése volt a cél. Ezeket a szolgáltatásokat tetováló szalonokban lehetett kérni.

A 80-as években kezdett el populárissá válni a szemöldök tetoválás. Ekkoriban egyértelműen látható volt a szemöldök tetoválás – elég csak a 90-es évek, kékre fakult erőteljes szemöldökeire gondolnunk, ahhoz, hogy ezt megértsük… 

Ugyan 10 év alatt kialakult a szemhéj és ajaktetoválások technikája is, a szemöldök mellett, de sok változáson ment keresztül a szakma. A kozmetikusok is kiképezhették magukat sminktetoválóvá, megváltozott a gép és a tinta összetétele is – többek között most már pigmenteket használnak -, már kevésbé élénk színek jellemezték az arcon található tetoválásokat.

És most?

Szerencsére mára már a sminktetoválás természetes színű és hatású pigmentekkel készül, és tökéletesen passzol az archoz. Ugyan eleinte tűnhet egy kicsit erősnek, de ez csak azért van, mert a pigment ilyenkor még közel van a felszínhez. Ez idővel halványulni fog.

Szálazott szemöldök

Ez leginkább a legújabb technikáknak köszönhető, a microbladingnek. A 2000-es években létrejött, Ázsiából – megoszlanak a vélemények, hogy Kínából vagy Japánból eredeztethető… – származó módszer nagyon finom vonalakkal dolgozik. Hiperrealisztikus hatás érhető el vele, mintha csak extra szálak kerültek volna a szemöldökre. A lényege, hogy a szálak természetes növekedését követve, különböző színű és vastagságú vonalakat rajzol a kozmetikus. Így a bőr és a haj színével harmonizáló hatás érhető el. A nanoblading módszer is ebből a technikából nőtt ki. Ezt még kisebb tetováló tűvel végzik a hozzáértők, így még természetesebb szálazó hatás érhető el. 

Púderes hatású szemöldök

A púderes technika is nagy népszerűségnek örvend. Finom porozásnak is nevezik azt a hatást. Az alapját satírozó mozdulatok képezik: a szemzugban, világosabb színnel kezdve, színátmenetes hatást keltve jut el a kozmetikus a szemöldök végéig. Így szép formájú, de finom hatású szemöldököt kapunk.

Lágy satírozott tetoválás

Ha sminkelt hatású szemöldököt szeretnénk, akkor érdemes ezt a technikát keresnünk. A kozmetikus a fentiekhez képest erősebb kontúrt rajzol meg, amit kisatíroz. Az eredmény egy intenzívebb keretet ad a szemnek.

Kevert technika

Ez a szálazott és a púderes hatású módszerek ötvözése. A szemzugnak kihangsúlyozott szálakat kapunk – a növekedési iránnyal megegyezően -, majd fokozatos, púderes átmenet következik a szemöldök végéig.

Ezeket a tetoválásokat érdemes 3 évente megújítani, hogy mindig frissnek tűnjön, ugyanis idővel elhalványul. 

Szintén újdonság, hogy már nem csak szemöldök, szemhéj és ajak tetoválás elérhető a kozmetikai tetoválások piacán, egyre népszerűbbek a szeplő tetoválások is.

Tehát, ha unod a reggeli sminkeléssel töltött időt, szeretnél mindig tökéletes szemöldököt, szemhéj- vagy szájkontúrt, esetleg a kedvenc rúzsod színét viselni nap, mint nap, akkor érdemes megfontolni a sminktetoválást. A kozmetikus garantáltan személyre szabott megoldást fog nyújtani, amit évekig élvezhetsz.

Gyűjts ötleteket, nézelődj a galériában itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük